PÄEVAPILET hinnaga 25€

Kõikide meelte võimendamisest reisil. Peruu ja Amazonas

12:00 - 13:00

Ivo Tšetõrkin

Ivo Tšetõrkin


Kodust kaugele sõites, kallist aega ning raha kulutades on võimalik saada reisist enam, kui veidi mõttehäälestust teha. Mitte jääda ootama, et reisikorraldaja, Lonely Planet või muuseum sulle selle “eheda elu” kandikul ette kannaks – vaid astuda sisse sellesse küla kõige viimases tupiktänavas asuvasse ilma sildita baari, ehkki see tundub veidi kahtlane ja lõhnab naljakalt. Sest just seal istub see vana külamees, kellega koos veedetud hetk ja aetud jutud sulle hiljem päriselt korda lähevad. 

Arutleme, kuidas saab igaüks Lõuna-Ameerikas reisides külastatavasse paika rohkem sisse elada, minna nö. kohalikuks, olles samal ajal ka kogukonna suhtes aus ja eetiline. Olgu meie valuutaks siinkohal fotoaparaat, filmikaamera, kirjapulk või rahapatakas – jälg jääb maha niikuinii, olgu see siis pigem positiivne kõikidele osapooltele. 

Meie tunnetuse spekter on lai – ning just visuaalne pool on see, mida tihti kiputakse üle tähtsustama. Maailm on risti-põiki läbi tuuseldatud, “avastamata” kohti on vaid meie peades ning nii mõnigi paik võiks ehk jäädagi teiste inimeste reisifotodele. Kuid kui juba ise kohale minna, tuleks endale esitada mõned küsimused – miks, kellega, mis eesmärgiga ma sinna lähen ning millise jälje endast maha jätan. Ka Peruu on kiires muutumises ning igal turistil on selles oma roll. Machu Picchul käib pärast selle paiga “7 Uue Maailmaime” hulka valimist üle miljoni turisti aastas. Aga loomulikult on Peruus ka kohti, kuhu vaid harva satub mõne välismaalase jalg. Kuidas teha nii, et igaüks, kes Peruusse sõidab, muudaks paremaks mitte ainult seda kogukonda, keda ta külastab, vaid ka iseennast ja oma maailmatunnetust?

Reisimine on meeleline tegevus ning sisse peavad olema lülitatud nad kõik, mitte ainult silmad ja fotoaparaat. Sest just sel viisil on võimalik nuusutada Päris Elu Hõngu, mis konditsioneeritud bussi läbi turvaklaasi ei pääse. Aga kui ikkagi kõige selle juures pilti teha, siis ehk sünnib seegi nii parem, “autentsem” – oleme ju kõik kogu aeg lugude otsingul. Kaugete, kuid läbi nende ka meie sisemiste. 

Biograafia

Ivo Tšetõrkin on seikleja ja reisikirjanik, kes on ninast sabani seotud Lõuna-Ameerika ning eelkõige Peruu ja Amazonase vihmametsaga. Sel aastal täitub tal 11 aastat esimesest matkast Andidesse ja Amazonasesse, osa sellest ajast on ta seal ka elanud ning lõppu ei näi paistvat. Tema teisest kodust on valminud artiklid, raamat „Minu Amazonas. Jõkke pissimine keelatud!“ning ka ETV reisisari „Õhinapõhised Peruus“. Teistes kultuurides paelub teda eelkõige antropoloogiline vaatenurk – inimene ja tänapäev, elu siin ja praegu, mitte „suured kivid" ja kadunud kultuurid.

Täna korraldab Ivo Lõuna-Ameerikasse reise, avastusretki ja visuaal-antropoloogilisi ekspeditsioone reisifirmaga Amazonas Reisid, kodumaal olles tutvustab ta sealset elu erinevatel kultuuriüritustel lasteaedadest ülikoolideni ning juhib Raadio 2-s pühapäeviti kell 16 reisisaadet “Reispass”. 

Järgmine väikese grupi reis Ivoga Peruusse algab 31. oktoobril, täpsem kava asub www.amazonas.ee